Автор: Вікторія Ворона

Дата: 2012-12-25

"Поляна Неліпінська"

село Неліпіно ЗакарпаттяІсторія неліпинських мінеральних вод тісно пов'язана з історією свалявських мінеральних вод, бо село Неліпино фактично розташоване на південних околицях Сваляви і навіть створені на цих джерелах купелі називались і Свалявськими.
Перші згадки про Неліпинські води відносяться до 1755 року, коли граф Шенборн, у володінні якого знаходились ці джерела, відправив до Відня на дослідження Сусківську і Неліпинську воду хоча результати цих досліджень залишились невідомими. В 1795 році Неліпинську, Пасіцьку, Свалявську, Голубинську воду вивчав Sebeok А.
Неліпинські вуглекислі лужні води набули такої слави, що їх почала відвідувати і аристократична знать. Це вимусило владу заснувати тут у 1800 році упорядковані купелі. Вони постійно розширювались, модернізувалися і невдовзі стали визнаним і популярним курортом, що налічував 68 жилих помешкань, 22 ванних кабін, в якому був лікар. Одним із орендаторів Свалявського філіалу курорту був лікар Карловський Л. У 1871 року Неліпино стало однією з зупинок залізниці. Неліпіно залізнична станціяТак, в 1879 році курорт відвідало 385, а в 1880 році - 419 людей. Працював він тільки з травня по жовтень. Не менш знаменитим тут був і липовий парк, засаджений при заснуванні курорту. Гості відвідували прилеглі живописні місця - Ждимир, Жденієво, Заньку, Свалявські полонини.
Найбільш показаними для лікування тут були захворювання шлунка, печінки при жировому переродженні та застою жовчі, легенів, сечового міхура, подагра, ревматизм, особливо, що супроводжувались остеопорозом, захворювання селезінки, нервові розлади та ін. Вода для питного лікування із джерела "Стефанія" використовувалася на місці й тільки ті, хто тут лікувалися, могли вивозити її додому.
Як пише Weisner F. (1935), "В Неліпино є джерело для пиття і купелів "Stepanka" і джерело для купелів. При них діють купелі "Stefania". Одна з купальних будов існує на вуглекислому лужному джерелі "Stepanka", друга на залізистому джерелі, третя будова для питного лікування, Купелі розташовані на лівому березі потока Віса, де він впадає до р.Латориці". Липовий парк, окремі споруди курорту збереглися до 1945 року.

Розлив мінеральної води під назвою "Неліпинська" зі свердловини № 21 Неліпинського родовища мінеральних вод було розпочато у 1956 році Свалявським заводом продтоварів, а з 1999 року під назвою "Поляна Неліпинська" зі св. № 20.
Неліпино ЗакарпаттяХімічний склад мінеральної води "Поляна Неліпинська"
Вуглекисла холодна борна маломінералізована гідрокарбонатна натрієва мінеральна вода "Поляна Неліпинська", як і "Лужанська" є найближчим аналогом мінеральної води "Боржомі" св.№ 4 (Грузія).
Мінеральна вода "Поляна Неліпинська", як і "Лужанська" , характеризується найбільшою питомою вагою у своєму складі гідрокарбонатів (96 - 100 мг/%), у порівнянні зі всією Свалявською групою гідрокарбонатних вод Карпатського регіону в зоні Закарпатського простирання пісковиків. Із інших компонентів в мінеральній воді наявні біологічно активні концентрації кальцію (в 1л до 1/4 добової потреби), ортоборної кислоти, фтору та ін.
Показання до використання
Мінеральна вода "Поляна Неліпинська" доповнює групу маломінералізованих гідрокарбонатних вод Закарпаття ("Лужанська", "Шаянська"), які завдяки достатньо високому загальному вмісту гідрокарбонатів перш за все використовуються як м'які антациди. Відповідаючи за їх вмістом 0,5% розчину питної соди, мінеральна вода "Поляна Неліпинська" нейтралізує підвищену кислотність шлунка і знімає всі диспепсичні явища пов'язані з високою кислотністю - печію, тяжкість, здуття. Основний ефект кислотонейтралізації наступає швидко, практично одразу після прийому води. Завдяки своїм буферним властивостям вода набагато довше зберігає нейтральне рН середовища шлунка і не має побічної дії соди. Зміни в лужний бік рН порожнини 12-палої кишки нормалізують надходження жовчі та панкреатичного секрету.
У той же час як і всі мінеральні води з мінералізацією від 2 до 5 г/л, що є різко гіпотонічними розчинами, мінеральна вода "Поляна Неліпинська" має виражену холеретичну та діуретичну дію.
Наявність біологічно активних концентрацій кальцію, ортоборної кислоти, фтору позитивно впливає на обмінні процеси.

Переглядів:
110
:Проголосувало
1

 

Оцінити: 1 2 3 4 5

Коментарі до замітки:

Додати ваш коментар

Введіть обчислення

мінус три =